Aktualności

Microsoft i Oracle partnerami w zakresie usług chmurowych. Jakie korzyści dla klientów przyniesie współpraca gigantów?

chmura-1
Z życia DahliaMatic

Microsoft i Oracle partnerami w zakresie usług chmurowych. Jakie korzyści dla klientów przyniesie współpraca gigantów?

Na początku czerwca koncerny poinformowały o połączeniu swoich chmur – Microsoft Azure i Oracle Cloud. Dzięki współpracy będą mogły oferować swoim klientom kompleksową obsługę usług i aplikacji w chmurze. Rozwiązanie jest obecnie dostępne w wybranych regionach USA, jednak już zapowiedziano jego rozszerzenie na skalę globalną. 

Jak to działa?

Istotą współpracy pomiędzy chmurami jest dostarczenie dedykowanego, wysokoprzepustowego i prywatnego połączenia sieciowego pomiędzy centrami danych Azure i Oracle Cloud Infrastructure (OCI), które zapewni transfer informacji pomiędzy nimi. Umożliwi ono klientom wymianę danych bez konieczności podłączenia do Internetu oraz maksymalnie ułatwi cały proces dzięki prostej, jednorazowej konfiguracji.

 

Jak klienci skorzystają na połączeniu chmur?

Partnerstwo ułatwi klientom nie tylko transfer danych, ale również otworzy drzwi do tworzenia innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na rosnące wymagania biznesowe. Realne stanie się na przykład uruchomienie pakietu Oracle E-Business Suite na platformie Azure przy użyciu Oracle Autonomous Data Base.

Połączenie pozwala również na zunifikowanie zarządzania tożsamością i dostępem. W praktyce oznacza to ograniczenie do pojedynczego logowania, które zapewni dostęp do zasobów przetrzymywanych zarówno w OCI, jak w Azure.

– Współpraca w tym zakresie jest bez wątpienia odpowiedzią na rosnące potrzeby dużych firm, które niejednokrotnie korzystają z obu chmur jednocześnie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, Oracle jest w stanie zrozumieć oczekiwania wymagających klientów korporacyjnych, którzy do tej pory musieli zmagać się z przebudową architektury i dodatkowymi inwestycjami przy okazji migracji aplikacji do innej chmury. – mówi Przemek Czołba, Dyrektor Pionu Oracle. Dzięki współpracy z Microsoftem proces ten będzie znacznie łatwiejszy i mniej problematyczny dla firm, co prawdopodobnie zachęci ich do korzystania z różnych platform chmurowych. 

Giganci zapewniają, że elementem współpracy jest zapewnienie wsparcia dla firm IT we wdrażaniu nowych funkcji. Wypracowany model ma umożliwić im wykorzystanie istniejących już procesów obsługi klienta, przy jednoczesnym uwzględnieniu nowych możliwości jakie oferuje połączenie platform.

Kolejna współpraca na koncie Microsoft

Microsoft od kilku lat, konsekwentnie realizuje strategię współpracy, przekładając ją ponad niezdrową rywalizację. Ma na swoim koncie adaptację Linuxa oraz partnerstwo otwartych danych z SAP i Adobe. Kolejnym krokiem okazało się być połączenie chmur z Oracle.

Priorytetem jest spełnienie oczekiwań klientów i wsparcie ich w cyfrowej transformacji. Azure jako platforma dostarcza dziś przeszło 100 usług z doskonałymi, kompleksowymi narzędziami zapewniając sukces przedsiębiorstwom. Jest sprawdzona również dla usług ERP jak „Microsoft Dynamics 365” czy „SAP on Azure”. Bazując na danych zebranych przez Microsoft w 2019 roku, aż 95% firm z listy Fortune 500 korzysta z platformy Azure, co świadczy nie tylko o szerokim zastosowaniu, ale również ogromnym potencjale tej platformy.   Współpraca z chmurą Oracle to kolejny krok w kierunku dostarczania jeszcze bardziej kompleksowych rozwiązań usprawniających funkcjonowanie przedsiębiorstw. – komentuje Stanisław Krupa, Dyrektor Pionu AX.

Niepewna przyszłość

Obydwa koncerny są oszczędne w komentarzach i ujawnianiu planów dotyczących dalszego rozbudowywania współpracy. Coraz częściej pojawiają się również pytania o szczegóły techniczne dotyczące migracji, które na ten moment pozostają bez odpowiedzi. Jednak jedno jest pewne. Jeżeli współpraca przebiegnie pomyślnie, będzie ogromnym krokiem w zarówno w rozwoju obu platform, jak i szeroko rozumianej popularyzacji rozwiązań chmurowych.