Aktualności

Ewolucja ERP. Przedsiębiorcy mogą liczyć na istotne zmiany

john-schnobrich-520022-unsplash-e1549619472983
Informacje prasowe

Ewolucja ERP. Przedsiębiorcy mogą liczyć na istotne zmiany

Choć historia systemów ERP rozpoczęła się pod koniec lat 50 ubiegłego wieku, rozwiązania te wciąż ewoluują, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom biznesu. U podstaw kolejnych wersji aplikacji leżą potrzeby rynkowe. Każda firma, która produkuje i wdraża ERP, musi śledzić, co dzieje się w branży i jakie oczekiwania w stosunku do systemów informatycznych mają przedsiębiorcy. Tylko wtedy zaproponuje im to, co jest w stanie rzeczywiście zoptymalizować pracę firm, ułatwić codzienne zarządzanie i wygrać walkę z konkurencją.

I my w DahliaMatic przyjrzeliśmy się aktualnym potrzebom rynku, naszych klientów i partnerów. Na tej podstawie stworzyliśmy listę najważniejszych trendów, które będą dominować w biznesie w najbliższym czasie.

W jakim kierunku będzie zatem podążał rynek ERP?

  1. Cloud computing, przetwarzanie w chmurze i chmury obliczeniowe będą miały kluczowe znaczenie w najbliższym czasie. To właśnie dzięki nim zwiększa się funkcjonalność systemów dla użytkowników końcowych. Przeniesienie infrastruktury do chmury pozwala zminimalizować koszty utrzymania działu IT, ponieważ zredukowane lub wręcz wyeliminowane zostają koszty zakupu i utrzymania serwerów, a także administrowania i tworzenia kopii zapasowych. Co więcej, uruchomienie systemu czy danej aplikacji nie stanowi w takim przypadku żadnego problemu. Dostęp do nich można mieć z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu.

 

  1. Standaryzacja procesów. Bazując na doświadczeniach naszych klientów, obserwujemy coraz większą świadomość potrzeby standaryzacji procesów w przedsiębiorstwach. W 2019 roku będzie się ona tylko pogłębiać. Musimy pamiętać, że wymaga ona długotrwałych i skomplikowanych działań, a także wiąże się z koniecznością wprowadzenia wielu zmian wewnątrz organizacji. Warto przy tego typu przekształceniach wybierać sprawdzone systemy, zbudowane na know-how wynikającym z wieloletniego rozwoju oraz wielu tysięcy wdrożeń na całym świecie. Jednym z takich rozwiązań jest z pewnością Microsoft Dynamics 365. DahliaMatic wykorzystuje go od 2003 roku do wprowadzania w polskich przedsiębiorstwach zmian, które pomagają usprawniać biznes.

 

  1. Nowoczesne środowisko pracy, czyli przenikanie stylu życia pracowników do modelu biznesowego i sposobu pracy przedsiębiorstw, widać już dziś. Pokolenie młodych ludzi wchodzących teraz na rynek pracy oczekuje od systemów informatycznych odpowiedniego poziomu działania, np.: w obszarze bankowości internetowej, sieci społecznościowych (Facebook, Twitter, LinkedIn). W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić marketing i sprzedaż bez użycia social mediów czy funkcjonowania działu HR bez wsparcia portalu pracowniczego i dostępu do niego z urządzeń mobilnych. Firmy już to zauważyły, w najbliższym czasie będą się do tego trendu tylko dostosowywać.

 

  1. Rozbudowa systemu. Bardzo często zdarza się, że system ERP musi być poszerzony o specyficzne dla danego klienta funkcjonalności lub wręcz wymaga konieczności rozbudowy o dedykowane moduły czy aplikacje. Z tego względu bardzo istotna jest jego elastyczność oraz wysokie kompetencje zespołu wdrażającego. W najbliższych miesiącach, a zapewne w całym roku 2019, wspomniana elastyczność będzie dla firm wyjątkowo istotna, a systemy takie jak Microsoft Dynamics 365 oraz projektowane przez informatyków dedykowane zbiory funkcjonalności pod konkretne branże pozwolą klientom jeszcze efektywniej wykorzystywać potencjał i możliwości całej platformy Microsoft Dynamics.

 

  1. Łatwość integracji. Możliwość współpracy systemu z innymi rozwiązaniami to klucz przy wyborze oprogramowania ERP. Firmy niejednokrotnie używają systemu budowanego latami i obsługującego najważniejsze z ich punktu widzenia części biznesu lub po prostu mają wdrożone rozwiązania, z których nie chcą rezygnować. Właśnie z tego powodu w cenie będą technologie ERP, które wspierają przedsiębiorców w tym zakresie, zapewniając możliwość pracy globalnej w środowisku rozproszonym oraz integracji obiektów systemu ERP, tworzenia dedykowanych aplikacji na platformie Microsoft Dynamics 365 lub dołączania zewnętrznych (IoT – Internet of Things). Oczywiście wszystko przy zachowaniu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń i oczekiwanego poziomu wydajności.

 

W najbliższym czasie możemy spodziewać się wielu zmian w zakresie systemów ERP. Już teraz jednak widać, że będą to zmiany pozytywne, które pomogą przedsiębiorstwom lepiej się rozwijać i trafiać w oczekiwania coraz bardziej wymagającego rynku.