Lider peletonu
Lider peletonu
W 1980 roku z Moskwy do Polski dotarła rewelacyjna informacja. Czesław Lang zdobył srebrny medal i tytuł wicemistrza olimpijskiego w wyścigu ze startu wspólnego. Cały kraj oszalał wówczas na punkcie kolarstwa. W 2017 roku firmie DahliaMatic towarzyszyły podobne emocje, gdy tytuł mistrza Polski IT w kolarstwie szosowym oraz puchar Polski w kolarstwie górskim zdobył Przemysław Blokus, specjalista ds. produkcji technologii Pionu Produkcji Oprogramowania.
Marco Pantani, znany włoski kolarz szosowy, powiedział, że kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu i nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem. Podziwiając zmagania zawodników Tour de France czy Tour de Pologne, ciężko się z tym nie zgodzić. Kolarze to wręcz specjaliści od: siły, szybkości, wytrzymałości oraz właściwej techniki. Nie inaczej jest w świecie informatyków, tu także liczy się odpowiednia strategia, wytrwałość, motywacja. Przeczytajcie, jakie cechy pomogły Przemkowi Blokusowi zdobyć tytułu lidera w sporcie i w pracy.
Przemek, jak niemal każdy z nas, od dziecka jeździ na rowerze. Na początku ścigał się dla zabawy, z czasem niewinna rozrywka przerodziła się w wielką pasję. W prestiżowych wyścigach po raz pierwszy wystartował dopiero na studiach. Jednak wytrwałość, determinacja i litry potu wylane na treningach szybko doprowadziły Przemka do sukcesu. Dziś ma na swoim koncie między innymi tytuły: mistrza Polski IT w kolarstwie szosowym oraz puchar Polski w kolarstwie górskim. Był również jednym z laureatów powiatu wejherowskiego w Plebiscycie Sportowym „Dziennika Bałtyckiego”.
– Kolarstwem pasjonuję się od dłuższego czasu, a w wyścigach startuję od ponad trzech lat. Rower to sprzęt z duszą i jeśli się go pokocha, dostarczy nam wspaniałych emocji – mówi nasz lider.
Przemek mimo wielu zwycięstw nie spoczywa na laurach. Dużo trenuje, do pracy często jeździ rowerem. Wzorowo także łączy pracę w DahliaMatic ze swoją największą pasją.
– Na treningach odpoczywa moja głowa, a ciało ma wycisk. Z kolei w pracy odpoczywa ciało, a głowa musi intensywnie pracować. Jest zachowana równowaga – dodaje z uśmiechem Przemek.
Kreator sukcesu
Kolarstwo to sport, który jest bardzo wymagający, uczy pokory i wytrwałości. Przemek nigdy nie odpuszczał na treningach, dlatego szybko stał się liderem. Podobnie było w pracy, pomimo że w DahliaMatic jest zaledwie od dwóch lat, jego ścieżka kariery potoczyła się błyskawicznie. Z programisty, od którego zaczynał, dzięki pracowitości oraz silnej motywacji szybko awansował i stał się liderem działu technologii.
– Kolarstwo uczy mnie systematyczności i powolnego, upartego dążenia do celu, bo jednak nie jest to sport, w którym dobry wynik można osiągnąć w rok czy dwa. To wszystko przekłada się na rezultaty w pracy – i tu powoli i cierpliwie trzeba realizować plany – przyznaje Przemek.
Wytrwałość i cel
Same treningi w kolarstwie nie należą do najłatwiejszych. Rekord treningowy Przemka to siedem godzin ciągłej jazdy (zrobił wtedy 193 kilometry), ale – jak tłumaczy – ilość czasu spędzona na jednośladzie nie ma znaczenia. Priorytetem, podobnie jak w pracy, są zadania i cele, które sobie wyznaczymy.
– Co roku jeżdżę do Hiszpanii na zgrupowania. Tam jest prawdziwy wycisk! Trenujemy osiem godzin dziennie. Podczas dwóch tygodni robimy 1500-1800 kilometrów. To bardzo dużo, dlatego jeśli nie będziemy mieć planu, to nie ma to sensu. Czasami trening trwający godzinę może być dużo lepszy od tego pięciogodzinnego. Zawsze stawiam sobie cel i dążę do jego realizacji. Jeśli obiecam sobie, że za rok wygram – będę brnąć po zwycięstwo. Tak samo w pracy, jak sobie powiem, że muszę skończyć coś, powiedzmy, do piątku, to robię wszystko, by tak było – tłumaczy nasz rozmówca.
Gotowi? START!
Dla Przemka najtrudniejsze w wyścigach jest pierwsze dwadzieścia minut. Wszyscy zawodnicy wówczas z impetem próbują swoich sił, każdy chce zwiększyć swoje szanse. Często po takim początku na liczących się pozycjach zostają najlepsi z najlepszych. I choć technika i zagięcie (czyli wykorzystanie maksymalnie swoich możliwości, nawet jeśli tempo narzucone przez rywali jest zawrotne) są istotne, to najważniejsze jest, by nie dać za wygraną i nie odpuścić.
– Na początku wyścigu trzeba przycisnąć, żeby później było trochę łatwiej. Podobnie jest w pracy, czasem trzeba zacisnąć zęby, żeby osiągnąć właściwe rezultaty. Determinacja i permanentna wytrwałość to cechy, które dla mnie jako sportowca i programisty są bardzo ważne – mówi nasz mistrz.
Mocniej i dłużej
Sumienność oraz wytrwałość w dążeniu do celu sprawiają, że Przemek sam jest kreatorem własnych zwycięstw, zarówno sportowych, jak i zawodowych. Ale bywa, że osiągane wyniki nie zawsze są zadowalające. W sporcie i w pracy zdarzają się przecież kryzysy, nie warto się jednak na nich koncentrować.
– Często mamy bardzo dużo pracy, dodatkowo gonią terminy i nagle nic nie wychodzi. Sport uczy, żeby nigdy się nie poddawać. Jeśli nam w pracy coś się nie udaje, należy zrobić krótką przerwę i wrócić do zadania ponownie na świeżo. Identycznie jest w kolarstwie, jeśli nie możemy osiągnąć wyznaczonego rezultatu, należy przerwać na kilka dni treningi, a następnie powrócić mocniejszym. I ta strategia w sporcie i w pracy bardzo się sprawdza – przyznaje Przemek.
Jak twierdzi Przemek, niczego nie da się porównać z prostą przyjemnością, jaką daje mu jazda na rowerze. Tym bardziej że wzmocniona determinacją, motywacją, nastawieniem na osiąganie odpowiednich wyników i pracowitością pozwoliła mu odnieść już niejeden sukces. I to nie tylko w sporcie!
Trzymamy kciuki za Przemka i życzymy świetnych startów w nowym sezonie kolarskim! ?
A jeśli chcesz dołączyć do zespołu ludzi z pasją, którzy pomogą Ci rozwinąć skrzydła i zadbają o Twoją ścieżkę kariery, kliknij link i sprawdź, kogo szukamy! – http://dahliamatic.pl/kariera/